خلاصه کتاب دیوانگان ثروت ساز – نوشته دارن هاردی : فصل اول

۶۶ درصد بزینسهای کوچک شکست می خورد و این بدلیل آنچه فکر می کنید نیست.
این کتاب برای افرادی است که در ابتدای کارآفرینی هستند و یا کسانی که تمایل دارند آنرا تجربه کنند اما ترس از ناشناخته ها آنها را از آن دور نگه می دارد.
این کتاب جزئیات بدترین (که البته آنقدر هم ترسناک نیستند) و بهترین (و واقعا هیجان انگیز ترین) نکاتی را که قرارگرفتن در یک بزینس شخصی را ترسیم می کند و به شما مهارتهای پایه ای را می دهد که به موفقیت دست پیدا کنید و از ۶۶% نرخ مرگ پیشگیری کنید.

اولین و مهمترین چیز در موفقیت کسب و کار این است که عاشق اش باشی

عشق، کار دنیا را پیش نمی برد. عشق، ادامه مسیر را ارزشمند میکند (فرانکلین پی جونز)

پیدا کردن آن چیزی که مهم است

(داستان  استخدام زن ۵۰ ساله – و سوال در مورد مناسب بودن شغل؟

نه این کار مناسب شما نیست….. چند لحظه صبر کردم . …. مناسب من هم نیست..)

با آن کسب و کار از عشق دور مانده بودم. و اگر عشق نباشد هیچ چیز نخواهد بود.. یا آن را دوست بدار … یا چیزی دیگر را!

کسب و کار سخت است و اگر به آن حس خیلی خوبی نداشته باشید (عاشق نباشید) تسلیم می شوید.

آلون ماسک : راه اندازی یک شرکت مثل – خیره شدن به جهنم و خوردن شیشه است.

پیدا کردن زمینه مورد علاقه

چه جوری عشق واقعی را پیدا کنیم؟ برو دنبال علاقه ات ….

جمله : نمیتوانم علاقه ام را پیدا کنم … دنبال علاقه ام میگردم … بهانه ای است در لباس مبدل. از این جمله استفاده میکنیم تا واقعیت پیشرفت نکردن، رشد نکردن و کارنکردنمان را مخفی کنیم. علاقه از قبل در وجودتان هست.

علاقه مثله جریان برق است، همیشه آنجا هست، حتی وقتی لامپ خاموش است. اگر میخواهید علاقه را احساس کنید فقط کافی است کلیدش را فشار دهید.

چطور کلیدش را فشار دهیم؟ چهار کلید روشنایی وجود دارد:

 • در مورد کاری که میکنید علاقه بخرج دهید:
  • کلیدی که باید بیشتر از همه حواستان به آن باشد. این کار قرار است ۹۵ درصد مواقع برایم ناخوشایند باشد…..!! همه انسانهای موفق همینگونه بودند .. اینطور نبوده که همه اوقات از کارشان لذت ببرند در ۹۵ درصد مواقع کاری را انجام داده اند که شاید خسته کننده سخت و طاقت فرسا بوده ولی آن ۵ درصد خیلی محشر است. کار قرار است ۹۵ درصد ناخوشایند باشد، اما آن ۵ درصد دیگر خیلی محشر است.
 • در مورد دلیل انجام یک کار علاقه بخرج دهید:
  • در مورد یک گفته شد که در ۹۵ درصد مواقع کاری را انجام میدهم که دوست ندارم (درست است) اما دلیل انجامش را دوست دارم. (همان قدرت بخشیدن به کارآفرینان در کل دنیا)
  • مارک تواین : دو روز مهم زندگیتان : یکی روز تولدتان و دیگری روزی که هدف زندگیتان را می فهمید
 • در مورد شیوه انجام یک کار علاقه بخرج دهید:
  • (داستان خدمتکار ) علاقه نشان دادن به دلیل انجام کار کار راحتتری است تا علاقه نشان دادن نسبت به شیوه انجام کار. چگونه به شیوه انجام کار ناخوشایند علاقه نشان دهیم.. اگر عاشق کاری باشید که میکنید یک سبک زندگی پراحساس ، پر نتیجه و روشن خواهید داشت. این کلید را (شیوه انجام کار) هر موقع میتوانید روشن کنید.
 • در مورد این که برای چه کسی کار میکنید علاقه بخرج دهید:
  • این کلید راهی است به سوی پایان ، شاید نسبت به این که چه کار میکنید ، به چه دلیلی و یا چگونگی انجام آن احساسی نداشته باشید ولی دوست دارید به خاطر شخصی انجام دهید که از آن سود می برد. (فرزندان، خانواده، جامعه ، کشور….) ولی نباید خودتان باشید. (داستان تاد دانکن)
  • مارتین لوتر: اگر چیزی پیدا نکرده اید که حاضر باشید به خاطرش جان بدهید ، به درد زندگی نمیخورید.
  • شاید این کار منبع اصلی برای کمک و پشتیبانی و فراهم کردن امنیت مالی برای کسی باشد که عاشق اش هستید… اگر خیلی ساده تمرکز ذهنی تان را روی این مساله بگذارید که با آنچه که انجام میدهید و دلیل و شیوه اش به چه کسی خدمت میکنید خیلی زود علاقه اتان به وجود می آید و کلید روشن میشود.
  • در این دام نیفتید : من علاقه ای به کاری که انجام میدهم، ندارم.

علت مبارزه تان را پیدا کنید

طبیعت ما اینچوری است که دنبال لذت باشیم و از رنج دوری کنیم. لذت به طور قطع عامل انگیزه بخش موثری است، ولی بین لذت و رنج ، رنج بهتر است. (تقریبا هر کاری میکنیم که از آن دوری کنیم) تقریبا تمام موفقیتهای بزرگ از شخصی شروع شده که در نهایت آماده مقابله شده و می گوید: “کافی است!” می ایستد و مبارزه میکند.

یک دشمن خوب به شما دلیلی برای شروع میدهد. واقعیت اینست که عشق و نفرت یکی هستند . فقط مثل این است که از جهتهای مختلف به یک چیز نگاه کنید. اگر چیزی را دوست داشته باشید به شکلی برابر از چیزی که تهدیدش میکند،متنفر خواهید بود.

موفق شدن در کسب و کار یک انرژی احساسی میخواهد- عشق محشر است ولی اگر آن انرژی از آرزوی شما برای درست کردن یک اشتباه ، مبارزه و جستجوی عدالت ناشی شود ، ان وقت به اندازه عشق خوب و حتی بهتر است

برای چه چیز حاضرید مبارزه کنید؟ چه چیزی را دشمن صنعت ، خانواده ، اجتماع یا دنیای خود میدانید؟

نفرت از یک چیز می تواند نیروی قدرتمند دائمی باشد. اگر نمیخواهید به نفرت فکر کنید. ببینید به چه چیز عشق می ورزید؟ حال انچه این عشق را تهدید میکند را لیست کنید. این همان دشمن شماست. با آن مبارزه کنید.

قدرتتان را پیدا کنید

قدرت یعنی چقدر خوب میتوانید امتیازهای منحصر به فردتان را بشناسید. و آ ن “عضلات” را برای پیشبرد کسب و کارتان قدرتمند کنید. (داستان وارون بافت – دایره قابلیتها)

در مورد همه کاری است که هیچکس نمیتواند به خوبی شخص انجام دهد.

وارد کارهایی نشوید که در دایره ی قابلیتها و قدرتهایتان نیست. به نفعتان نخواهد بود.

آیا قدرتمند به دنیا امده اید؟

دی ان ای هیچ ربطی به موفقیت ندارد. ژنهایتهان را فعال کنید و دست به کار شوید. این شما هستید که ببباید تصمیم گیری کنید.تصور ذهنی که “آنها بدنیا امده اند تا موفق شوند ولی من نه” کلک تخیلات است.

به هیچ کس اجازه ندهید بگوید چه قدرتی در چه زمینه ای دارید یا ندارید.

آموزش قدرت : اگر دلتان میخواهد در صبح یک روز تعطیل در جایی غیر از محل کارتان مشغول به کار باشید، پس حتما کار نامناسبی را انجام میدهید یا دید خوبی به ان کار ندارید

قانون ۱۰ هزار ساعت : تسلط چیزی است که از طریق ده هزار ساعت تمرین خود خواسته و متمرکز به دست می آید. (ملکوم گلدول در کتاب تافته های جدا بافته)

رسیدن به سطح جهانی چیزی به ژن ربطی ندارد به میزان زمانی دارد که میتوانیم به طور مداوم به بهتر شدن اختصاص دهیم.

فکر “من نمی توانم” یک دروغ است. ما برای معاف کردن خودمان از تلاش استفاده اش میکنیم.

اگر به روند مداوم و دائمی ارتقاء دادن خودمان متعهد باشیم. همه می توانیم تبدیل شویم به یک “نابعه” و در هر حیطه ی زندگی مان به تسلط برسیم.

نکته کلیدی در کل این فرایند “علاقه” است.

دیوید فاستر:”اگر دل تان می خواهد صبح یک روز تعطیل در جایی غیر از محل کارتان مشغول  باشید پس احتمالا کار نامناسبی را انجام می دهید یا دید خوبی به آن کار ندارید”

از خودتان بپرسید : صبح روزهای تعطیل کجایید؟

همه استعداد دارند ، ولی توانایی ، کار سخت میخواهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =