خلاصه کتاب The Productivity Project – نوشته Chris Bailey – قسمت اول

سعی کنید که زمانی که می گذارید ارزشمند باشد

شما ۲۴ ساعت در شبانه روز وقت دارید که هم زندگی کنید هم به دنبال محقق کردن رویا هایتان باشید. اگر شما شبیه بیشتر مردم باشید ، بعد از اینکه کارهایی که بر عهده شماست را انجام دادید، هنوز ۲ ساعت و نیم وقت آزاد در اختیار دارید. این مقدار زمان زیادی نیست که شما با آن بتوانید همه آنچه که واقعا برای شما مهم است را بدست بیاورید.

تنها روشی که شما می توانید وقت بیشتری بدست بیاورید این است که بهره وری خود را در همه چیز بالا ببرید. افراد موثر روی اتوپایلوت کار نمی کنند. آنها باهوش تر و موثرتر کار می کنند، به آرامی به پیش می روند، روی آنچه که مهم است تمرکز می کنند و همه چیز را با توجه هدفمند مدیریت می کنند.

اجزای بهره وری

بهره وری سه جزء دارد: “زمان، توجه، انرژی“. برای اینکه موثرتر واقع شوید، نیاز دارید که هر سه مورد را به تفکیک و پشت سر هم مدیریت کنید. شما می توانید بیشترین انرژی و کمترین تمرکز را اعمال کنید، ولی اگر وقت خود را هدر دهید، شما موثر نخواهید بود. و اگر شما همیشه خسته باشید، داشتن زمان و تمرکز، به شما کمکی نخواهد کرد.

استراتژی های بهره وری

در زیر لیستی ۲۵ تایی از متدها، تکنیک ها و استراتژی های موثر برای استفاده هرچه بیشتر از زمان، انرژی و توجه شما فراهم آورده شده است.
۱ – “دلیل عمیق و معنی دار”: بالابردن بهره وری سخت است، ولی با توجه قوی و هدف واضح می توانید در یک برنامه بهره وری را به پیش ببرید. چیزهایی که لازم است: موثر بودن، دلیل، کنترل، انظباط، رشد، آزادی، آموزش و مرتب بودن (organized).
۲ – “همه کارها یکسان نیستند“:  بعضی کارها، فعالیت ها و اهداف، بیشتر از بقیه اهمیت دارند. بهره وری به برگشتن به عقب و دید پیدا کردن نسبت به چیزی که اهمیت دارد، نیاز دارد. هدف شما بهره وری با معنی است. وقت ، زمان و انرژی خود را وقف مهمترین فعالیت ها، کارها و اهداف خود کنید.
۳ – “سه کار روزانه“: در Getting results the agile way، آقای J.D. Meier توصیه به پیروی از “قانون ۳ گانه”، برای تبدیل شدن به فردی عمدی، و حساب شده می کنند. در شروع هر هفته، ۳ هدف برای آن هفته بنویسید. در شروع هر روز، ۳ کار برای انجام دادن در آن روز تا قبل از اینکه به خواب بروید بنویسید. کار ها و اهداف خود را خیلی بزرگ یا خیلی کوچک انتخاب نکنید.
۴ – “همه بعضی اوقات کارها را به تعویق می اندازند“: نگران این رفتار عادی نباشید، مگر اینکه بیش از اندازه شود. یک پرسشنامه Salary.com گزارش می دهد که تقریبا یکی از هر سه نفر، یک ساعت یا بیشتر روزانه زمان هدر می دهد ، و بیشتر از یکی از چهار نفر، بیشتر از دو ساعت در روز زمان هدر می دهد. برای ایجاد انگیزه در خودتان برای جلوگیری از به تعویق انداختن، هزینه هایی که به تعویق انداختن کارها برایتان دارد را لیست کنید. مشغول کاری که دوست ندارید بشوید. در شروع زمان کمی روی آن بگزارید، مثلا ۱۵ دقیقه. از تایمر استفاده کنید. اغلب یک کار آنقدر ها هم ناراحت کننده به نظر نمی آیند وقتی که شروع به انجامش بکنید.
۵- “با خودتان که از آینده آمده ملاقات کنید“: هر زمان که شما یک کاری را به تعویق بیندازید، آن را به خودتان در آینده انتصاب داده اید. بیشتر افراد با خودشان در آینده (خودشان در مثلا هفته بعد، ماه بعد، سال بعد یا بیشتر) مثل غریبه ها رفتار می کنند. این خیلی راحت اتفاق می افتد، برای انکه خودتان در آینده، به اندازه خودتان در امروز مهم نیستید. ولی اگر با خودتان از آینده صمیمی تر باشید، کمتر تمایل به ایجاد بک لاگی از کار های به تعویق افتاده خواهید داشت. در بازه هایی از وب سایت هایی مانند FutureMe.org استفاده کنید که به خود شما در آینده ایمیل ارسال کند.
۶ – “باهوش تر کار کنید“: وقتی که برای یک سری کار برنامه ریزی کاری می کنید، شما “محدودیت های توجه و انرژی” برای هر کار ایجاد می کنید و روی هر جزء بهره وری تمرکز می کنید: مدیریت زمان به اضافه مدیریت انرژی به اضافه مدیریت توجه.
۷- “کمتر کار کنید“: بیشتر مردم فکر می کنند که با ساعات بیشتر کار، بهره وری آنها افزایش پیدا می کند. که در واقع صرف زمان بیشتر بر خلاف بهره وری است. شما انرژی از دست می دهید و خطر از بین رفتن بوجود می آید. وقتی که شما زمان های بیشتری کار می کنید، شما ممکن است به کار با اولویت کمتری نگاه کنید. ولی وقتی که زمان کمتری برای انجام کاری دارید، شما به اجبار متمرکز تر در بهره وری می شوید.  کسانی که ۳۵ تا ۴۰ ساعت در هفته کار می کنند بهره وری بالاتری نسبت به کسانی دارند که ساعت های بیشتری کار می کنند.
۸ – “روشنگری انرژی“: هر کسی به گفته نویسنده Sam Carpenter در کتاب Work the system ، یک “زمان بیولوژیکی کمال(BPT)” دارد. این وقتی است که مردم بیشترین انرژی را دارند، به موثرترین شکل کار می کنند، بیشترین بهره وری را دارند. BPT اشخاص مختلف است. بعضی مردم سحرخیز هستند، بعضی ها هم جغد شب! نویسنده Chris Baily متوجه شده که دارای ۲ BPT است، یکی ۱۰ صبح تا ظهر و ۵ بعد از ظهر تا ۸. سخت ترین و چالشی ترین کارهای خود را برای این زمان برنامه ریزی کنید.
۹ – “آماده برای زمان شکوفایی“: برای پیدا کردن BPT خود، سطوح انرژی خود را برای چند هفته، یا حداقل چند روز زیر نظر بگیرید. هر ساعت هر روز را ثبت کنید. در این بازه، از کافیین، الکل، شکر و هر تحریک کننده دیگری خودداری کنید، چون روی سطوح انرژی شما تاثیر می گذارند. به همین ترتیب، از ساعت زنگی هم برای بیدار شدن استفاده نکنید. در عوض هر موقع که برای شما طبیعی بود به رخت خواب بروید، و هر موقع که بیدار شدید برخیزید.
۱۰ – “خانه تکانی“: کارهای تعمیر و نگهداری – خرید، رخت شویی، تمیز کاری، کارهای مربوط به حیاط – برای شما تولید درآمد نمی کنند، ولی به هر حال باید انجام بشوند. اگر امکانش هست، همه کارهای تعمیر و نگهداری خود را در یک روز انجام دهید، “روز تعمیر و نگهداری”. این کار به شما اجازه می دهد که بقیه هفته را روی کارهای با اولویت خود تمرکز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =