خلاصه کتاب The Productivity Project – نوشته Chris Bailey – قسمت آخر

ادامه:

۲۱ – “مدیتیشن“: برای اینکه به بهره وری برسید، باید روال های ذهنی خود را در کنترل داشته باشید. چنین کنترلی باعث می شود که شما حساب شده (deliberation) و عمدی (intentionality) – اجزای ضروری برای بهره وری –  شوید. مدیتیشن، کنترل پروسه های ذهنی را که توجه را هم شامل می شود به دست می گیرد. برای انجام مدیتیشن، یک مکان آرام پیدا کنید و روی یک صندلی صاف بنشینید، با استفاده از یک تایمر زمان مدیتیشن خود را اندازه بگیرید (با ۵ دقیقه شروع کنید)، توجه خود را مخصوصا روی نفس کشیدن متمرکز کنید و نفس خود را نظاره کنید. وقتی که تمرکز روی تنفس داشت از بین می رفت، باید دوباره متمرکز شوید. این همه چیزی است که مدیتیشن نیاز دارد.

۲۲ – “سوخت گیری مجدد“: شما باید احساس پر انرژی بودن بکنید تا بهره وری بالایی داشته باشید، و غذایی که می خورید انرژی شما را تامین می کند. غذا هایی که موجب بهره وری می شوند، همان غذاهایی هستند که شما باید بخورید تا سالم بمانید. دو قانون را در رژیم غذایی به کار ببرید: اول بگزارید تا غذاهای پروسس نشده، عمده غذاهای شما را تشکیل بدهد. ثانیا به محض اینکه احساس سیری کردید دست از غذا خوردن بکشید. اگر شما به طور معمول اینچنین نیستید، سعی کنید تغییر کنید. تغییرات کوچک و پشت سر هم کلید رسیدن به اهداف غذایی بلند مدت است.
۲۳ – “نوشیدن برای انرژی“: نوشیدن قهوه به شما انرژی مضاعف می دهد. مشکل اینجاست که شما این انرژی را بعدا زمانی که از حالت اوجی که از کافیین گرفتید، برگشتید، از خود می گیرید. این مورد برای مصرف الکل هم صدق می کند. نوشیدن قهوه و الکل باهم فقط هدر رفت انرژی را که ناشی ازقرض گرفتن انرژی از انرژی های روز بعد است، تشدید می کند. قهوه را به صورت استراتژیک مصرف کنید، برای مثال قبل از یک ارایه مهم، یا شروع یک پروژه عظیم. برای تقویت انرژی و سلامت تان، به مقدار فراوان آب بنوشید. مقدار توصیه شده ۸ لیوان در روز است. هنگام نوشیدن آب، متابولیسم شما بالا می رود و به شما در کاهش وزن و افزایش انرژی کمک می کند.
۲۴ – “قرص ورزش“: شما بهره وری بسیار بالایی از ورزش بدست می آورید. نویسنده John Ratey در  Spark: The Revolutionary New Science of Exercise and the Brain می نویسد: ورزش اگر در قالب یک قرص می آمد، روی صفحه اول همه روزنامه ها و به عنوان دوای قرن به تصویر در می آمد. اگر ورزش برای شما جدید است، از کم شروع کنید و آن را افزایش دهید. ۱۵ دقیقه به راه رفتن اختصاص بدهید و ضربان قلب خود را افزایش دهید. اگر در شروع ۱۵ دقیقه برای شما زیاد است، هر زمانی که برای شما مقدور است زمان کنار بگزارید.
۲۵ – “در مسیر بهره وری به خواب بروید“: حدود نیمی از مردم ایالات متحده از کمبود خواب رنج می برند. برای داشتن انرژی، هر کسی به هفت تا نه ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارد. برای بدست آوردن زمان بیشتر در روز، از خواب خود کم نکنید. هر ساعت خوابی که شما از دست بدهید، برابر با از دست دادن دو ساعت بهره وری است. برای بدست آوردن خواب کافی، یک “مراسم خواب شبانه” طراحی کنید. با شروع در ساعت مشخص هر شب، روالی را شروع کنید که شما را از اتفاقات روز جدا کند و به آرامش خواب برساند. در طول روز چرتی بزنید و باتری هایتان را شارژ کنید. نور آبی از دستگاه های الکترونیکی خواب خوب را خراب می کنند، پس چند ساعت قبل از رفتن به تخت خواب، آنها را خاموش کنید.
Be Happy
افراد خوشحال، افراد با بهره وری بالا هستند، پس سعی کنید خوشحال باشید. برای افزایش خوشحالی، همچنان که کار می کنید، به صورت دوره ای به خود جایزه بدهید. بعد از اتمام یک پروژه بزرگ، یک کار خوشایند برای خود بکنید. یک هدیه برای خود بخرید، یا از یک غذا در رستوران خوب لذت ببرید.
انرژی خود را استراحت های منظم افزایش دهید. هرچه بیشتر استراحت (break) داشته باشید، احساس داشتن انرژی بیشتری می کنید. به همان نسبت که انرژی شما افزایش پیدا کند، ماهیت حساب شده کار های شما نیز به همین اندازه افزایش پیدا می کند.
یک چرخه مثبت گرفتن بازخورد ایجاد کنید: همانطور که بهره وری افزایش پیدا می کند، خوشحالی هم افزایش پیدا می کند. و همینطور که خوشحالی افزایش پیدا کند، بهره وری نیز افزایش پیدا می کند. سرمایه گذاری در خوشحالی، و مهربان بودن با خود، تاثیر بسیار زیادی در بهره وری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =